Perennrabatter vid Täby kyrka

2025-06-24, text och foto Marianne Janning

En småregning tisdagskväll möttes vi 25 personer för att få höra om den södra kyrkogården vid Täby kyrka. Elin Alpne är trädgårdsmästare och driftansvarig vid Täby kyrka samt medlem i vår förening. Hon guidade oss kunnigt och inspirerande genom kyrkogårdens olika områden med sina skiftande miljöer.

Samling på parkeringen och inledning av Elin.

Vi samlades vid parkeringen uppe till höger i kartan och besökte först Stillheten, en ceremonibyggnad helt utan religiösa symboler. Den stora salen dominerades av ett enormt fönster med utsikt mot lummig grönska. Planteringen fylldes nu av jättedaggkåpa, sockblomma och klätterhortensia.

Karta över Täby Södra begravningsplats lånad från Svenska kyrkans/Täby församlings webbplats.
Inifrån Stillheten, med utsikt mot grönskan.

Vi promenerade vidare genom en allé av flerstammiga klibbalar som, under de 16 år som gått sedan gravplatsen anlades, vuxit sig rejält stora.

I kvarteren B2, B3 och B4 var blomsterprakten bedövande. Salvian ’Ametist’, liksom kantnepeta, liten daggkåpa, timjan och nävor stod i full blom. På vårarna blommar här mängder med kungsängsliljor. Värt ett besök!

Vid ett av dessa kvarter låg gravstenarna i en matta av gullgröna (waldesteinia) och avgränsades med en låg häck av höstsilverax ’Brunette’. Mycket effektfullt!

Höstsilverax ’Brunette’ och gullgöna.

Elin berättade att stora delar av södra området långt tidigare använts som begravningsplats. Därför kan inga anläggningar göras innan arkeologer undersökt platsen. Vi fick också veta att Täby församling är miljöcertifierad och att man med små och stora knep värnar miljön. Vi såg travar med stockar som får ligga som boplats åt många småkryp (faunadepåer) och att vissa döda träd sparas på stående fot för sakta förmultna och ge bo åt dem som föredrar en torrare bostad. Kompostlimpor och rissamlingar ger också många boplatser, liksom ett stort antal fågelholkar. Många träd med frukter och fröställningar som fåglarna uppskattar har planterats, liksom tidigblommande arter som ger mat åt de bin som har sina kupor på flera platser runt Täby kyrka.

När vi promenerade på stigarna genom Skogen och Gläntan surrade luften av fågelkvitter så ansträngningarna ger tydligt resultat. I dessa områden är skogsmiljön till stor del bevarad. Gravarna ligger glest utströdda och markeras med natursten. Endast några hemlockgranar och olika typer av ormbunkar har planterats och en liten tjärn har grävts och får utgöra ett öga i denna fridfulla skogsmiljö.

Gravar i skogsmiljö.

Tack Elin för en intressant och tänkvärd rundtur!